Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Keď svätci omladnú (Pozvánka na výstavu)

Plastika Madony zo zbierok Balneologického múzea v Piešťanoch

Hovorí sa, že v kúpeľoch je človek ako znovuzrodený. Ako znovuzrodené sú v Piešťanoch aj staré plastiky svätcov, ktoré tunajšie Balneologické múzeum dostalo darom ešte v časoch prvej československej republiky a po druhej svetovej vojne. Zbierka sakrálneho umenia je stálou výstavou a možno si ju pozrieť vo vile Dr. Lisku na Štefánikovej ulici č. 1.

Väčšinu vystavených exponátov zreštaurovali študenti Katedry reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod odborným vedením vysokoškolských pedagógov. Výstava poskytuje dva zážitky. Zážitok z obnovy starých, zničených a zašlých sakrálnych predmetov a zážitok z nich samých.

V katalógu, ktorý vydali k inštalovaniu stálej expozície v roku 1999, sa akademická sochárka, prof. Dana Salamonová pozastavila nad objaviteľským prvkom v práci reštaurátora. "Reštaurátor nezachráni len umelecké dielo, ale na diele súčasne objavuje nové skutočnosti, ktoré môžu spôsobiť nové prehodnotenie výtvarných diel."

Svojím spôsobom sa to stalo aj pri reštaurovaní plastiky, ktorá na výstave figuruje pod názvom Svätec (Cirkevný hodnostár).

Plastika svätca zo zbierok Balneologického múzea v Piešťanoch
Plastika svätca zo zbierok Balneologického múzea v Piešťanoch

"Pôvodná domnienka, že plastika má znázorňovať sv. Jána Nepomuckého sa pri reštaurovaní nepotvrdila," hovorí Andrej Bolerázsky z Balneologického múzea. Svätec mal pred reštaurovaním v ruke kríž, čo je typické pre plastiky sv. Jána Nepomuckého, ale skúsený reštaurátor, (v tomto prípade nešlo o študentskú prácu, plastiku reštauroval Mag. art. P. Gregvorek) zistil, že kríž k plastike pôvodne nepatril. Do rúk svätca ho vložili dodatočne. Podľa spôsobu odevu je to cirkevný hodnostár, najskôr kardinál. Najpravdepodobnejšie by mohlo ísť o sv. Karla Boromea.

Plastiky z expozície Balneologického múzea pochádzajú z kostolíkov a kaplniek Piešťan a okolia, sú z prvej tretiny 18. storočia až prvej polovice 19. storočia a vytvorili ich v miestnych rezbárskych dielňach. Nie sú dielom svetovo uznávaných umelcov, ale vďaka práci reštaurátorov upozorňujú na zručnosť a umelecké cítenie tunajších majstrov rezbárov z minulých storočí.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Piešťany nie sú len pre chorých

Vydané: 2011-01-28
Aktualizované: 2011-01-28

Kategórie: - Galérie, múzeá, výstavy